Jak zvládnout stres při cestování s dětmi? Dýchejte.

11.08.2017

Po celodenní cestě na dovolenou sjíždíme z dálnice na úzkou klikatou cestu. V zadní části našeho auta, kde sedí 3 malí pasažéři a pes, netrpělivost a napětí stoupá.

"Mámí, ať toho nechá!", "Jóskó, nedělej na mě ty ksichty!", "Ááu, to bolí!". "Mamí, řekni jí něco!" A za chvíli zas první "Mamí a kdy už tam budem?" a druhý "Mamí, on mě to bere!" a třetí "Mamí, já chci pití." A mamí a mamí... Pošťuchování vystřídal smích a výskání. Únava a vedro ve mně udělaly své.

Cítila jsem, že víc nedám. Buď exploduju a můj vztek slíznou všichni kolem nebo s tím RYCHLE něco udělám.....

Asi to taky znáte. V parném letním počasí je cestování s dětmi na dlouhé vzdálenosti testem pro naše nervy a zvládání emocí. I když máme super sbaleno a cestu perfektně připravenou a naplánovanou, většinou se nevyhneme tomu, že nádoba naší trpělivosti aspoň jednou přeteče a emoce se vyvalí ven.

Dříve tyto a podobné situace končily výbuchem, křikem hádkou - i tak se dá uvolnit napětí a stres. Ale od té doby, co znám metodu RE-CREATION si dokážu uvědomit, co se se mnou děje a zvolit si způsob, co s emocí udělám.

Zastavila jsem na nejbližším možném místě. "Potřebuju pauzu." Vypla jsem motor a vystoupila - no, spíš vylítla - z auta. Aha, tohle znám. Tlak a napětí k nevydržení. Musím to rychle uvolnit.

Tenhle přetlak je můj, tak si s ním poradím. Děti jsou unavené. A když zklidním sebe i ony na to zareagují.


Protáhnu se a začnu dýchat podle metody RE-CREATION. Nádech nosem, výdech ústy. Napětí z hlavy a celé horní části těla stahuji za pomoci dechu dolu, do základny v kotnících. Ještě párkrát a pořádně - lehčí nádech a silný výýýýdech.


5 nádechů a výdechu stačilo. Tlak z hlavy zmizel, tělo se uvolnilo a příjemně osvěžilo. Dýchalo se mi lehce. Uf, dobrý.

Vracím se k autu a můj muž se ptá: "Chceš, já tě vystřídám?" "Tak jo," říkám uvolněně. Nasedám na místo spolujezdce a jedeme dál. Výbuch a křik, který jsme v takových situacích dříve zažívali, se nekonal. "Bylo to na mě moc, potřebovala jsem to prodýchat," odpovídám na lehce nechápavý pohled mého muže.

Pokud při cestování s dětmi občas zažíváte únavu a nával vzteku k nevydržení, místo výbuchu to zkuste nejdříve prodýchat.

Dýchání RE-CREATION se mi opět osvědčilo - zklidnilo mě, sevření povolilo, nalila se mi nová energie do těla. Moje mysl na to ihned zareagovala čerstvými myšlenkami a pohodovou náladou.

Okolí uvolnění vycítilo a nebylo třeba protitlaku. Dojeli jsme v klidu na místo, natěšení na pláž, koupání a společné zážitky.

I vy si můžete v každé chvíli vybrat, jak svůj vztek a přetlak uvolníte. Já místo výčitek, jedovatých slov a křiku, volím raději dýchání.© 2017 Autorka článku: Sylva Havelková, lektorka RE-CREATION