Jak rozdýchat zablokovaná žebra?

15.02.2017

Ráno se probudím bolestí. A jej, je to tu zas. Mám zase zablokovaná žebra. Projevuje se to jako "průstřel" hrudníku, bolest se zhoršuje při výdechu. Stává se mi to tak třikrát do roka, příčina zatím neznámá. Rozhoduji se mezi růžovou pilulkou, jejíž konzumace je v Čechách tak oblíbená a nějakou zdravější alternativou. Přeci jen, ibáč na prázdný žaludek není zrovna to nejlepší.

A tak jsem se rozhodla vyzkoušet RE-CREATION dýchání na uskřípnutý nerv kdesi mezi žebry.

Dýchat se dá vsedě, ve stoje nebo vleže na zádech. Podmínkou je rovné držení těla, což s pocitem propíchnutého hrudníku ani ve stoje ani v leže nejde. Sedím tedy na židli, nohy celými chodidly na zemi a volně dýchám - nádech nosem, výdech ústy, dech směřuji dolů do prostoru mezi kotníky.

Při nádechu nechám tělo, ať si to řídí, výdech se snažím prohloubit a dát do něj vůli. Jen tohle a nic jiného. Nádech, výdech, nádech a výdech. Po zhruba deseti vydechnutích mi někde v páteři lehce lupne. Cítím, že se tlak zmenšil a bolest trošičku povolila.

Bolest a dech spolu souvisí.

To je známá věc. Když vás něco hodně bolí, tajíte dech, svíráte ústa nebo dýcháte povrchově. Tělu tím vlastně ještě přitěžujete, protože zadržováním dechu posilujete křeč, která se kolem bolestivého místa utváří.

Bolest se objevuje tam, kde je v těle stagnace nebo blokáda životní energie či emoce. Zkrátka, kde vám energie stojí, je zablokovaná nebo neproudí správně. A správným dýcháním a vědomou pozorností na různé části těla můžete svou energii znovu rozpohybovat. A voila! Bolí to míň.

Pokračuji v dýchání stejným tempem a zaměřuji se na energetická centra, která jsou poblíž místa, kde mě bolí. Nejdřív srdeční centrum, dýchám lehce dovnitř a výdech směřuji znovu dolů do kotníků. Po několika vteřinách další lup a znovu mírná úleva. Postupně prodýchám všechna centra v hrudníku a břiše. Lup, lup, lup.

Zajímá vás, jak to dopadlo? Bolest se zmírnila tak o polovinu, mohla jsem chodit, stát rovně, obléknout se. Celý den jsem zvládla relativně dobře. Dechová terapie mi zabrala asi 15 minut.

Zablokované žebro jsem cítila ještě druhý den, ale bolest postupně ustupovala, zároveň s tím, jak jsem ji prodýchávala. Po třech dnech po ní nebylo ani stopy (běžné léčebné metody, tedy ibáč a akupunktura mi obvykle zabraly za týden).

Pokud se také občas ráno probudíte s nějakou křečí, zkuste ji místo růžové pilulky nejdříve prodýchat.

Postup je následující:

  1. Buďte vleže, vsedě nebo i ve stoje, podle toho, co vám tělo dovolí. Důležité je mít rovnou páteř a nepokrčovat ani nekřížit nohy. Pokud sedíte nebo stojíte, mějte chodidla celou plochou na zemi.
  2. Nechte své tělo nadechnout podle libosti a vydechněte dynamicky, dejte do toho vůli a výdech směřujte pomyslně středem těla do prostoru mezi kotníky. Nádech nosem, výdech ústy.
  3. Snažte se maximálně uvolnit tělo v místě, kde cítíte bolest.
  4. Několik minut pouze dýchejte a sledujte tok svého dechu směrem dolů.

A jestli si nejste jisti, že to sami zvládnete, tak se ozvěte mně, nebo některému z lektorů RE-CREATION. Rádi vás to naučíme.

Chcete se podělit o zajímavý tip? Sdílejte ho s přáteli na facebooku.


© 2017 Autorka článku: Alena Hanušová, lektorka RE-CREATION