Také zažíváte mimózu?

19.01.2017

Kdo pracujete denně s počítačem, určitě znáte velmi dobře únavu s tím spojenou a pocit, že jste jaksi mimo sebe i realitu. Já tento stav nazývám "mimóza."

Pracuji jako účetní a denně trávím u PC přibližně 6-7 hodin, včetně brouzdání na internetu (a to není zase tak moc dlouhá doba, někteří lidé tráví prací na počítači mnohem víc hodin). Ale i tak na sobě, už po nějaké době intenzivní práce, pociťuji lehkou únavu, zívám, soustředění se někam ztrácí a někdy dokonce zjistím, že jedu na nějaký setrvačník, ale vůbec vlastně nevím, co dělám.

Někdy se dostaví i naprostá mimóza, především, když k tomu prožívám nějaké složité osobní období. Tyto nepříjemné projevy jsem většinou řešila hrnkem kávy, zeleného čaje nebo procházkou na wc.


.


Někdy to zabralo, ale většinou, jak jsem si sedla, už to jelo nanovo.

Dlouho už se ví, že práce na počítači je psychicky vyčerpávající a pro tělo ne zrovna zdravá. Co ale s tím? Je to práce, která Vás momentálně živí a třeba i baví. Jak byste mohli sami sobě pomoct?

Řešení je docela jednoduché. Už víc jak rok praktikuji dechové cvičení RE-CREATION a musím říct, že mi to velmi pomohlo od únavy i od stavů mimózy vyvolaných právě prací na PC.

Jako první je opravdu důležité naučit se správně dýchat.
Nevím jak vy, ale já se dost často přistihnu (nejvíc při řešení nějakého zapeklitého problému), že vlastně ani skoro nedýchám a jsem tak nějak celá v křeči. Jakmile si toto uvědomím, nadechnu se nosem do břicha (ženy do břicha, muži do hrudníku) a vydechnu vůlí ústy směrem dolů ke kotníkům.

Samotné uvědomění, že nedýchám a následný nádech a výdech podle metody RE-CREATION mě proberou. V tu chvíli vím, že jsem mimo a potřebuji se dostat zpět do svého těla - tělu dodat novou energii a především odlehčit své mysli, která je v tu chvíli naprosto zahlcená myšlenkami. Nádech a výdech několikrát opakuji a když potřebuji tak protáhnu své tělo tak, aby mu bylo příjemně. Toto většinou pomůže.

Když už se dostanu do opravdu velké mimózy nebo tak velké únavy, že usínám, udělám si menší pauzu (stačí 5 min. nebo i míň) a provedu celé cvičení RE-CREATION, které je jednoduché, rychlé, nemusíte nad tím přemýšlet, jen se necháte vést svým tělem. To zabere spolehlivě.

Energie v těle se rozproudí, mysl si odpočine a já se mohu znovu pustit do práce, která jde najednou snadněji.

Možná se vám to může zdát neuvěřitelné, že by vám mohlo pomoct nějaké jednoduché dechové cvičení, není ale nic jednoduššího, než to vyzkoušet na vlastní kůži a zažít něco nového, co můžete běžně používat v práci i ve všech oblastech svého života.


© 2017 Autorka článku: Zuzka Liebezeitová, lektorka RE-CREATION